Úterý, 25 června, 2024

Léčiva a jejich registrace

Snad nikdo už si nedokáže představit, že by neměl přístup k různým léků, třeba jen k těm, které tiší horečku nebo bolest. Jak probíhá registrace léčiv? Léčiva jsou pro nás velmi důležitá a byly už od té doby co se vědecky přicházelo na to, jak některé látky mohou léčit různé onemocnění nebo třeba zranění. Samozřejmě byly a stále jsou důležité i pro nemocnice, kde dochází k mnoha velmi těžkých operacím a léčbám. Prostě je to komodita, o kterou nechceme přijít a ani si neumíme představit, že bychom jednou neměli tablety na bolest, kašel nebo třeba na snížení horečky.

doktor

Jak, ale probíhá jejich registrace, aby se mohly dostat do lékáren a člověk si je mohl koupit? Není to vůbec cesta jednoduchá. Hned na začátku je potřeba říct, že bez registrace se lék nemůže prodávat. Tuto registraci provádí Státní ústav pro kontrolu léčiv, známý pod zkratkou SÚKL. Zde je možné i najít různé formuláře, pokud třeba chcete požádat o registraci léčiva. Aby mohli nějaký nový lék, který se dostanete do distribuční sítě České republiky schválit musí být posouzená velmi rozsáhlá dokumentace ve které je velmi odborně popsána bezpečnost daného léčiva, ale také jeho účinnost a samozřejmě i kvalita. I na kvalitu je v tomto případě brán velmi zřetel.

léky

Posuzuje se, ale mnohem více dalších faktorů jako je indikace a s ní spojená i kontraindikace, ale třeba také i v jakých dávkách se lék podává. Opravdu je tam toho mnoho aby se samozřejmě zajistilo, že registrovaný lék je bezpečný a kvalitní. Teprve až projde všemi zkouškami a bude shledán kvalitním je uveden na český trh. SÚKL samozřejmě i dále dohlíží na všechny registrované léky a na svých internetových stránkách uveřejňuje i třeba různé změny týkající se různých léčiv, ale také různé novelizace zákonů držitelů registrace léčiv. Určitě je to potřebný úřad, který chrání občany ČR.