Čtvrtek, 18 dubna, 2024

Známá neznámá E. coli

To, že náš střevní mikrobiom obsahuje asi 1014 bakterií znamená, že jich v těle nosíme více než vlastních buněk. Aby také ne, střevní mikrobiom během trávení vykonává velkou část práce za nás. Bakterie, které si ve střevech nosíme, jsou označování jako komenzálové. Většinou jde o bakterie, které zdravému tělu a na svém místě ve střevech nijak nevadí. Problém ovšem je, pokud se tyto bakterie dostanou mimo zažívací trakt. Jednou z nejobvyklejších bakterií, a také i v laickém světě nejznámější, je Escherichia coli. Jedná se o bakterii, která se řadí mezi enterobakterie a je fakultativně anaerobní, což znamená, že se jí daří na čerstvém vzduchu, ale roste i tam, kde se nevyskytuje kyslík.

Escherichia coli

E. coli je jedním z organismů, které velmi ocení vědci. Právě na ní byla zkoumána různá fakta týkající se bakteriální genetiky a na ní se všechny domněnky prakticky zkoušely. Je to bakterie, která není svým vzhledem příliš typická, ale svou aktivitou již ano. Různé druhy Escherichií se rozdělují podle toho, jaké onemocnění způsobují. Například zkratka EPEC znamená enteropatogenní E. coli, která často způsobuje průjmovitá onemocnění u malých dětí. EIEC je enteroinvazivní E. coli, která způsob buje onemocnění, které připomíná bakteriální úplavici, kterou způsobuje jiná bakterie se jménem Shigella.

bakterie salmonely

Nebezpečná je EHEC tedy enteroheomraghická E. coli, která je původcem hemolyticko-uremického syndromu. Kvůli tomu, jak blízko se nachází anální otvor u ústí močové trubice, je E. coli nejčastějším původcem močových infekcí. Takové Escherichie pak musí být vybaveny ještě dalšími schopnostmi, jako jsou například specifické útvary na povrchu, které jim umožňují se udržet na močovém epitelu, proto se nazývají UPEC, tedy uropatogenní E. coli. Escherichia je ale jen jedním příkladem z mnoha bakterií, které si nosíme s sebou a které se přímo podílí na našem zdraví.