Neděle, 13 října, 2024

Co pro vás znamená bydlet v mobilní dřevostavbě

Mobilní dřevěné domy se zdají být nouzovým řešením jen na dočasnou dobu, aby ji bylo možné snáze překlenout, než si konečně pořídíme solidní bydlení. Toto jsou ovšem obvykle domněnky těch, co zateplený, celoročně obyvatelný dům nikdy nenavštívili. Proč jsou tato řešení vhodná pro trvalé bydlení a není to jen „nouzovka“?

rozkvetlá jarní louka

Nedostatečně velká obytná plocha – jednou z prvních věcí, co tyto skeptiky napadne, je krabička od sardinek. Opravdu tomu tak není, většina těchto objektů je co do obytné plochy srovnatelná s běžnými rozměry bytů v bytových domech.

Dřevo přece nemůže pro bydlení vyhovovat – ale může! A pokud nám nevěříte, zajeďte se podívat třeba do zámoří, např. do Kanady, a za polární kruh, tam je většina domů postavených ze dřeva a lidé v nich žijí desítky let. Ostatně uvnitř vůbec nepoznáte, že se jedná o základní dřevěnou konstrukci, a pro dřevostavby to platí rovněž. Dřevo se vám nerozpadne za pár let, je ošetřeno speciálními prostředky a nevyžaduje pak ani dodatečné nátěry. Mobilní dům je mnoho let prakticky bezúdržbový.

bydlení na venkově

Je v něm zima – mnoho mobilních dřevostaveb je koncipováno jako nízkoenergetické stavby v kategorii „B“, tedy druhé nejvyšší. Jestliže v domě zatopíte, nebude vám zima a ještě ušetříte ve srovnání s jinými objekty. A budete-li topit dřevem v krbových kamnech, úspora bude značná.

Nejste ve městě – mobilní domy se mohou postavit i ve městě, ale toto řešení zvažte, protože mnoho lidí dnes od bydlení ve městech ustupuje a stěhují se na venkov. Ideální je rekreační chatová oblast, kde je klid, a kde si vystačíte jen s přípojkou elektřiny. Vařit můžete na propan-butanové bombě, vodu zajistíte ze studnového vrtu, odvod odpadů vyřeší vlastní septik a topit lze dřevem, jak už bylo řečeno. S bydlením v mobilních domech ušetříte a vyhnete se předraženým energiím, což lze ještě podpořit fotovoltaickými panely.