Čtvrtek, 18 července, 2024

Proč se LED žárovky ujaly jako nejoblíbenější zdroj umělého světla


Rozmanitost – rozměry, tvar a konstrukce světelného zdroje mohou být velmi různorodé, je to dosud jediný výrobek na bázi osvětlovací techniky, který lze zhotovit v libovolném designu a rozsahu světelného úhlu až do maxima 360 stupňů. Mohou to být směrové reflektory, vícesměrové panely, LED žárovky v klasickém i neobvyklém tvaru baňky, dekorativní LED pásky, lineární a tvarované zářivky a dnes už i náhrada svítidel v reflektorech automobilů.

žárovka

Provozní teplota – značnou výhodou je velmi nízká teplota, při které pracují, k největšímu ohřevu dochází uvnitř napájecího transformátoru a ten lze konstrukčně vyvést mimo samotný světelný zdroj. Díky tomu je lze nasadit do všech typů svítidel, snižuje se významně riziko požáru, které bylo typické zejména pro vláknové a halogenové žárovky.

Stmívání – jsou ideálním prvkem pro stmívatelné osvětlení domácností i pracovišť, regulace může být plynulá i zrychlená, při stmívání nedochází k posunu vyzařování barev světelného spektra a není třeba speciální elektronika k tomuto procesu.
UV záření – naprostá absence UV záření z nich vytvořila významného konkurenta stávajícímu osvětlení v galeriích výtvarného umění a ve vitrínách muzejních exponátů, které ultrafialovými paprsky ztrácí na své původní hodnotě.

Poměr příkonu a výkonu – extrémně nízký příkon a vysoká hodnota světelného toku LED diod prakticky vyřadila z provozu stávající vláknové žárovky, u nichž se elektrická energie přemění převážně na teplo. Při stejném osvitu spotřebujete u LEDek mnohem méně elektřiny a při současných cenách energií to není zanedbatelná záležitost.

světlo

Životnost nemá dosud konkurenci – deklarovaná doba životnosti se dnes pohybuje běžně v rozmezí od 25 do 100 tisíce hodin, což může být při denním svícení 8 hodin až 35 let. Zároveň těmto svítidlům nevadí časté spínání a tak je tato technologie prozatím v tomto směru nepřekonatelná.